Listopad 2011

A-HA

19. listopadu 2011 v 17:04 OSOBNOSTI


BIOGRAFIEJako přesné datum vzniku bývá uváděno 14. září 1982. Paul (v té době používal své původní jméno Pål Waaktaar) a Mags měli původně svou vlastní kapelu ze sedmdesátých let, ale nebyli příliš úspěšní. Po problémech na počátku osmdesátých let se rozhodli založit novou skupinu a přibrat zpěváka, kterým se stal právě Morten.


Jejich první pokus o vydání nahrávek nedopadl úspěšně. Mimo jiné byla odmítnuta jejich písnička Lesson One, později přejmenovaná na Take On Me. Ani druhý pokus nevypadal nejlépe. Během nahrávání alba Hunting High And Low, byl vydán singl Take On Me kterého se prodalo pouhých 300 kopií. Přesto se písnička dostala do norské hitparády. a-ha ji zremixovali a vydali podruhé. Spolu s tím natočili videoklip, který v sobě spojoval hraný a animovaný obraz, což bylo v té době něco nevídaného. Tento klip se nemalou měrou podílel na obrovském úspěchu této skladby, která v roce 1985 osadila první příčku hitparád devíti zemích včetně Spojených Států. Videoklip dokonce v roce 1998 získal třetí místo, jako nejlepší videoklip všech dob, na televizní hudební stanici VH1.


V témže roce (1985) vydali první album Hunting High And Low. S ním přišli další písničky, jako The Sun Always Shines On TV, Hunting High And Low a Train Of Thought. O rok později vyšlo i druhé album Scoundrel Days, obsahující úspěšné písničky Manhattan Skyline, Cry Wolf a I've Been Losing You. a-ha se stali definitivně slavní a vyrazili na turné.


V roce 1987 složili stejnojmennou titulní písničky pro film s Jamesem Bondem, The Living Daylights. Tato písnička se objevila i na dalším albu, Stay On These Roads, vydaném v roce 1988. V roce 1990 přišlo čtvrté album East Of The Sun West Of The Moon. Následujícího roku a-ha vydali album Headlines And Deadlines, což je převážně jen výběr jejich největších hitů, a vydali se na světové turné.


V 1993 vydala skupina a-ha nepříliš úspěšné album Memorial Beach a vypadalo to, že se skupina rozpadla. Jednotliví členové se věnovali sólovým projektům a pět let o nich jako o skupině a-ha nebylo slyšet. Teprve 11. prosince 1998 se a-ha objevili veřejně opět spolu, na slavnostním koncertu při příležitosti předávání Nobelovy ceny, s novou písní Summer Moved On. Nově navázaná spolupráce začala nést ovoce a v roce 2000 bylo vydáno úspěšné album Minor Earth Major Sky. V roce 2002 natočili album Lifelines obsahující úspěšné skladby Forever Not Yours a Lifelines. V roce 2003 vydali své první živé album How Can I Sleep With Your Voice In My Head. V roce 2004 vyšel nový výběr The Singles 1984-2004 a konečně zatím posledním albem skupiny je Analogue z roku 2005.

PŘÁNÍ KE 40. NAROZENINÁM

15. listopadu 2011 v 9:25 NAŠE VÝROBA

PŮVODNÍ VELIKOST: Pravou myší - ZOBRAZIT OBRÁZEK


Heath Ledger

11. listopadu 2011 v 15:49 OSOBNOSTI

Heath Ledger

Povolání: herec
Rodné jméno: Heathcliff Andrew Ledger
Národnost: australská
Narození: 4.4.1979, Perth, Západní Austrálie, Austrálie
Úmrtí: 22.1.2008, New York City, New York, USA

Životopis
Herec, tanečník, režisér a zpěvák Heath Ledger, celým jménem Heathcliff Andrew Ledger, který získal svá dvě křestní jména podle jednoho z hrdinů slavného románu E. Brontëové Na větrné hůrce se mimo své tvůrčí umělecké práce věnoval také soukromému podnikání. Ledger společně s americkým kytaristou B. Harperem založil nahrávací společnost Music Masses Co.. Ledger během své krátké pozemské poutě vystřídal několik životních partnerek, kterými se staly herečky L. Zane, H. Graham a N. Watts, s herečkou Michelle Williams měl dceru Matildu a jeho poslední přítelkyní se stala modelka G. Ward.


Heath Ledger se poprvé na divadelním jevišti objevil v rodném Perthu u Shakespearovské společnosti už jako školák a plně prokázal svůj výrazný talent například v muzikálových představeních Bugsy Malone a Petr Pan nebo v Conlonově sociálním dramatu Ve jménu otce.
Heath Ledger debutoval jako herec filmem Blackrock, jež mu otevřel cestu k televiznímu seriálu Pot a dřina. Ledger v něm dostal na výběr ze dvou rolí: buď mohl hrát zdatného plavce nebo gay cyklistu a on si vybral tu druhou. Byl ještě mladík a i když Ledgerovi jeho riskantní volba vyšla na výbornou, předurčila tím jeho další uměleckou kariéru plnou kontroverzních rolí. Než Ledger natrvalo zakotvil ve Spojených státech, objevil se v hlavní roli kriminální komedie G. Jordana Ruce pryč!, po níž přišla další hlavní role Petruccia, tentokráte v komedii pro teenegery realizovaná jako moderní parafráze na Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy, G. Jungera 1o důvodů, proč tě nenávidím, která jej posunula k typu moderního a neortodoxního mladého muže. Ledgerovi se mnohokráte poštěstilo zahrát si na plátně ať již reálné osoby světových dějin či být fiktivní postavou historických velkofilmů. Ledger se ctí zvládnul oboje: mimo jiných skutečných figur se stal rebelem Nedem Kellym ve stejnojmenném životopisném koprodukčním westernu G. Jordana i titulním legendárním milovníkem Casanovou v romantické komedii L. Hallströma či se na druhé straně stal panošem Williamem v dobrodružném koprodukčním snímku B. Helgelanda Příběh rytíře nebo vědcem Jacobem Grimmem, jak tomu bylo v Kletbě bratří Grimmů točené T. Gilliamem na motivy pohádek bratřůí Grimmových. I když se H. Ledgerovi nedostalo klasického uměleckého vzdělání jeho herecký rejstřík byl natolik pestrý a široký, že vyjma výše uvedených rolí na sebe dokázal upoutat pozornost také jako Harry Feversham ve výpravném koprodukčním dobrodružném eposu S. Kapura Čtyři pírka - zkouška cti; jako nejmladší z bachařské rodiny, deprimovaný Sonny v nezávislém dramatu M. Forstera Ples příšer nebo jako drogově závislý básník Dan v milostném filmu N. Armfielda Candy. H. Ledgerovi se v jeho slibně nastartované, ale poměrně krátké profesní kariéře nevyhnuly ani životní role, k nimž určitě patří mlčenlivý kovboj Ennis Del Mar z homosexuálního psychologického dramatu A. Leeho Zkrocená hora, který mu kromě oficiálních ocenění vynesl i několik prestižních nominací v kategorii mužský herecký výkon v hlavní roli od Independent Spirit Award přes Oscara, po Zlatý glóbus; nebo role proslulého padoucha Jokera v batmanovském snímku Ch. Nolana Temný rytíř, kterého stihnul dotočit těsně před nenadálou smrtí. Se světem filmu se Ledger rozloučil postavou Tonyho v mysteriozním fantasy filmu T. Gilliama Imaginárium doktora Parnasse a protože odešel uprostřed jeho realizace, dokončili s patřičnou úctou a precizností jeho náhlou osiřelou roli kolegové J. Depp, C. Farrell a J. Law.
Kromě filmů se Ledger zaskvěl i v několika televizních seriálech k nimž z těch známějších patří Hlídka v buši; Z lodi na břeh nebo historicko - dobrodružný několikadílný Řev, ve kterém vytvořil hlavní roli keltského prince Conora. Heath Ledger nebyl jenom hercem, ale také režisérem a na tomto poli se zabýval především natáčením videoklipů.


Heath Ledger byl celkem třikrát nominován na Australskou filmovou cenu, a to za postavy gangsterského adepta Jimmyho v kriminální komedii Ruce pryč!; za legendárního psance Neda Kellyho a za ztvárnění poety a feťáka Dana v milostném příběhu Candy. Filmovou cenu z rodné Austrálie Ledger nakonec ani jednou nezískal, ale na své konto si mohl nakonec připsat tři významná a prestižní ocenění. Ledger se stal nositelem Ceny Kruhu newyorských filmových kritiků pro nejlepšího herce za hlavní roli Ennise Del Mara z filmu Zkrocená hora a role padoucha Jokera ze snímku Temný rytíř mu bohužel již jen in memoriam vynesla celkem 32 posmrtných cen po celém světě a mezi nimi i Zlatý globus za vedlejší hereckou roli, tak Oscara v kategorii mužský herecký výkon ve vedlejší roli.


Heath Ledger zemřel tragicky a za záhadných okolností po neúmyslném předávkování léky na spaní ve věku 28 let. "Ledger zemřel v důsledku akutní intoxikace způsobené kombinací několika léků včetně analgetik a prášků na spaní. Jednalo se o náhodu způsobenou porušením lékařských předpisů. V jeho případě se pak dostavil kumulativní účinek léčiv dohromady, který zapříčinily běžně předpisované léky OxyContin, Restoril, Unisom, Valium a Xanax," jak je psáno v policjením záznamu z vyšetřování.

zdroj: Daniel Rubeš - Uzavřené osudy

OLOUŠEK

11. listopadu 2011 v 8:28 NAŠE VÝROBA


WALLPAPER - John Norum

11. listopadu 2011 v 8:19 OSOBNOSTI

PŮVODNÍ VELIKOST: Pravou myší - ZOBRAZIT OBRÁZEK


WALLPAPER J. Levén, M. Michaeli, I. Haugland

8. listopadu 2011 v 12:55 OSOBNOSTI
PŮVODNÍ VELIKOST: Pravou myší - ZOBRAZIT OBRÁZEK


WALLPAPER - Joey Tempest

7. listopadu 2011 v 8:10 OSOBNOSTI
PŮVODNÍ VELIKOST: Pravou myší - ZOBRAZIT OBRÁZEK


Christian Bale

7. listopadu 2011 v 6:50 OSOBNOSTI

Christian Bale

nar. 30.1.1974
Pembrokeshire, Wales, Velká Británie

Biografie

Když se 30.ledna 1974 v Pembrokeshire ve Velké Británii narodil letci a cirkusové tanečnici malý Christian Charles Philip Bale, nikdo z nich asi netušil, že už za pouhých 13 let bude hrát pod taktovkou jednoho z největších tvůrců filmu, Stevena Spielberga.
Na konkurz filmu ŘÍŠE SLUNCE se dostavilo téměř 4000 dětských kandidátů pro hlavní roli. Bale byl nejlepší. Snímek se nestal vyloženě hitovkou typu Blízkých setkání nebo Čelistí a E.T., ale měl jiné hodnoty, jež mnozí diváci ocenili a malý Christian si už tehdy odnesl ceny National Board of Review a Young Artist Award. Jeho kariéra se začala pomalu vyvíjet. Nebyl však hvězdou prvního formátu a nebyl ani tak známý, jako jiní dětští představitelé typu Macaulaye Culkina. Byl však herecky vyspělejší. Samozřejmě dospíval i fyzicky. V průběhu let si zahrál v méně či více významných filmech typu OSTROV POKLADŮ, SWING KIDS, MALÉ ŽENY a později v PORTRÉTU DÁMY s Nicole Kidmanovou, SAMETOVÉ EXTÁZI s Ewanem McGregorem a dokonce ztvárnil Ježíše v televizní MARIE, MATKA BOŽÍ.


Zlomem v jeho kariéře se stala role vraždícího psychopata Patricka Batemana v AMERICKÉM PSYCHU, kterou měli v pácu i takoví herci jako Leonardo DiCaprio, Brad Pitt či Edward Norton. Lidé si ho začali všímat. Vytvořil si řadu fanoušků i fanynek, kteří teď mohli sledovat další pracovní úspěchy. Na vrchol se ale zase nedostal. Menší role v černošském SHAFTOVI neznamenala mnoho, stejně tak i jeho Mandras v MANDOLÍNĚ KAPITÁNA CORELLIHO, která se nevydařila tak, jak by měla. Následovaly LAUREL CANYON, KRÁLOVSTVÍ OHNĚ A EQUILIBRIUM, jež doslova prosvištěly kiny bez většího povšimnutí. Kvůli roli v THE MACHINIST zhubnul okolo třiceti kilo a z vypracovaného hezouna se dokázal proměnit ve vychrtlou neurotickou trosku. Dočkal se opět ohlasu ze strany kritiky a jako herec získal několik cen.
Rok 2004 se stal vyhlídkou na komerční a hvězdnou budoucnost. Podepsal smlouvu na film BATMAN BEGINS režiséra Insomnie a Mementa Christophera Nolana. Do historie se tak zapíše jako sedmý představitel Batmana.
Christiana Baleho, už od roku 2000 ženatého se Sibi Blazicovou, čeká barvitá budoucnost, i když s jeho přičiněním vždy trošku temná...

Autor: Robert "Gary" Vrba